12 Способів боротьби із запаленням сідничного нерва

Фото: «Фотобанк Лорі»
Запалення сідничного нерва, більш відоме в медицині під назвою ішіас (ішіалгія) — неприємне захворювання, що заподіює нестерпний біль пацієнтові і серйозно погіршує якість життя. Багато людей, особливо особи старшого віку, не з чуток знайомі з цією недугою, який проявляє себе болем різної інтенсивності, що поширюється по ходу сідничного нерва, а саме в попереку, сідничної області і задньої частини гомілки.
причини ишиалгии
Для початку пояснимо, що сідничний нерв, тобто нерв попереково-крижового сплетення, є найдовшим і товстим нервом в людському тілі. Утворюється він в порожнині малого тазу з сплетення спинномозкових, крижових і поперекових нервів і проходить від попереку до пальців ніг. На виході зі спеціального отвору в малому тазу найчастіше і відбувається защемлення нерва, що переростає потім в запалення, яке супроводжується нестерпним болем. Даний патологічний процес найчастіше обумовлений травмами і захворюваннями хребта, наприклад, остеохондрозом або грижею міжхребцевого диска, недарма ж Ішіалгія називають ще і попереково-крижовий радикуліт. Однак бувають випадки, коли ішіас розвивається внаслідок обмеження нервових корінців утворилася пухлиною, токсичним або вірусним ураженням нерва (в разі туберкульозу).
Медицина досягла великих успіхів в боротьбі із запаленням сідничного нерва. Досвідчені лікарі швидко усувають больовий синдром за допомогою таблеток і ін’єкцій НПЗЗ, призначають хворому ряд фізіотерапевтичних процедур, таких як фонофорез, УВЧ, сегментарний або точковий масаж, а також рекомендують щодня займатися лікувальною фізкультурою для попередження можливого рецидиву защемлення нерва. Однак далеко не завжди вищеописані методи допомагають пацієнтам, так і велика кількість ін’єкцій стероїдів нерідко викликає серйозні побічні ефекти. В цьому випадку страждають від болю люди шукають порятунку в народній медицині, якій теж є що запропонувати і чим похвалитися в боротьбі з ішіалгії.
12 способів боротьби із запаленням сідничного нерва в домашніх умовах
1. Гарячі або холодні компреси
Тепла вода прекрасно розслабляє напружені м’язи, які можуть стискати сідничний нерв і викликати біль. Навпаки, холод швидко позбавляє від набряку навколо нерва, також знімаючи больові відчуття. У цьому плані оптимальним засобом боротьби з ішіасом є гарячі і холодні компреси. Причому починати слід з гарячого компресу або грілки з гарячою водою, яку необхідно прикласти до хворобливої ділянки на 10-15 хвилин, а закінчувати холодним компресом, утримуючи його така ж кількість часу. Проводити процедури слід щогодини, поки не прийде полегшення. Важливо лише пам’ятати, що особам, які мають проблеми з кровообігом, така терапія протипоказана.
Існує ще один спосіб використання тепла в боротьбі з больовим синдромом при ішіалгії. Для зменшення болю і зняття запалення прекрасно підходять припарки з хмелем. Щоб приготувати засіб досить прокип’ятити жменю шишок хмелю в 500 мл окропу протягом 10 хвилин, після чого загорнути хміль в марлю, дочекатися, коли він трохи охолоне і прикласти компрес до області болю до охолодження. А для більш ефективного лікування зверху компрес слід прикривати махровим рушником або ковдрою. Проводьте таке лікування двічі на добу до повного позбавлення від болю.
3. Часникова кашка
Сирий часник — відмінний помічник в усуненні больових відчуттів при попереково-крижовому радикуліті. Завдяки активному компоненту часнику — аліцин, який надає розігріває дію і знімає запалення, в тканинах поліпшується кровообіг, що сприяє зниженню больових відчуттів і загасання запального процесу. Для лікування таким засобом слід розчавити зубчики часнику, обернути кашку, що вийшла марлею і прикладати до хворого місця на 10-15 хвилин 2-3 рази на день.
4. Відвар чебрецю і орегано
Чебрець в поєднанні з материнкою (орегано) є надійними союзниками в боротьбі з болем, викликаної запальним процесом. Ключову роль тут відіграють протизапальні властивості обох рослин. Щоб приготувати ефективний лікарський засіб з двох спецій, досить змішати 1 ст.л. чебрецю з такою ж кількістю материнки, залити суміш 1 л. води і прокип’ятити все протягом 15 хвилин. Давши готовому відвару охолонути, його можна приймати двічі в день вранці і ввечері, поки біль повністю не піде.
Для позбавлення від болю, викликаних ішіалгії, наші предки часто використовували відвар кропиви. Користь цього народного засобу полягає в здатності компонентів кропиви розслабляти сідничний нерв, зменшуючи тим самим больові відчуття. Скористатися таким засобом можна двома способами. Можна прийняти гарячу ванну, додавши у воду 1 л відвару кропиви, або ж подрібнити свіжозірвану кропиву і докласти зелену м’якоть до області запалення. У другому випадку слід бути особливо акуратним, щоб не отримати опіки, а значить прикладати компрес з кропиви слід не більше 2 разів на день на 10-15 хвилин.
6. Відвар кори верби
У корі верби міститься особлива речовина — салицин, яке, до речі, є природним аналогом Аспірину. Саме тому приготовлений на основі вербової кори відвар є відмінним засобом зняття болю при ішіасі. Готується відвар дуже просто: жменю подрібненої кори верби заливається 0,5 л води і кип’ятити 15 хвилин. Ліків потрібно дати 20 хвилин настоятися і процідити, після чого можна приймати по половині склянки через кожні 8 годин до зникнення болю.
Відома спеція під назвою куркума є випробуваним засобом в боротьбі з радикулітами, в тому числі з ішіалгії. Протизапальним властивостям ця приправа зобов’язана наявності компонента куркумина, який допомагає зменшити запалення і вгамувати біль. Для лікування ішіасу за допомогою куркуми слід розвести 1 ч.л. даної спеції в склянці молока, додати туди ж паличку кориці і прокип’ятити молоко протягом 5 хвилин. Підсолодивши готовий напій медом, приймати його коштує 1-2 р / день до поліпшення стану. Варто лише пам’ятати, що такі ліки не підходить особам, які приймають препарати для розрідження крові або ліки від діабету. Людям з сечокам’яною хворобою лікування куркумою також протипоказано.
8. Сік селери і картоплі
Виявляється, ці звичні для нас продукти можуть стати ефективним засобом від запалення і болю при попереково-крижовому радикуліті. Єдине ускладнення, яке може виникнути при приготуванні цього кошти — вам знадобиться соковижималка. Необхідно вичавити по 50 мл соку кожного з овочів, змішати їх, і пити вранці і ввечері по 100 мл суміші до поліпшення стану.
9. Крем з капсаїцином
Капсаїцин є основним компонентом кайенского перцю, забезпечуючи йому пекучі речовини. На тканини же капсаїцин діє як потужний зігріваючий і знеболюючий засіб, яке швидко усуває больові сигнали і полегшує перебіг ишиалгии. Боротися з наявним захворюванням можна подрібненим перцем, але простіше придбати в аптеці крем з вмістом 0,025% -0,075% капсаїцину. Наносите цей засіб на уражену ділянку до 4 р / день протягом тижня і проблема зникне. Додамо лише, що капсаїцин неймовірно пекучий, а тому наносити його на пошкоджену шкіру або відкриті рани заборонено. Після нанесення крему потрібно ретельно вимити руки.
10. Корінь валеріани
Не секрет, що корінь валеріани прекрасно розслаблює м’язи, які можуть здавлювати сідничний нерв, викликаючи гострий біль, і знімає м’язовий спазм. До того ж це природні ліки прекрасно розслабляє і знімає напругу, завдяки чому є відмінним засобом позбавлення від ішіалгії. Для лікування необхідно подрібнити висушений корінь валеріани, 1 ч.л. готового порошку залити склянкою окропу і дати настоятися 10-15 хвилин. Приймати такий трав’яний чай слід протягом двох тижнів вранці і ввечері по склянці.
11. Масаж
Одним з найбільш дієвих засобів боротьби з попереково-крижовий радикуліт є масаж. Масаж прекрасно розслаблює м’язи, знімає спазм, стимулює кровообіг і істотно покращує рухливість. Правда, потрібно розуміти, що допомагає масаж лише в разі, якщо ішіалгія викликана спазмом м’язів, а ось в разі запального процесу одного масажу для боротьби з недугою буде недостатньо. До того ж проводити процедури повинен кваліфікований фахівець, адже в іншому випадку можна тільки погіршити наявне захворювання.
Однак це не означає, що від самомасажу варто відмовитися. Сам хворий в цьому плані може 2-3 рази на день втирати в уражену ділянку масло звіробою, яке має протизапальну дію. Крім того, можна приготувати цілющу суміш, розвівши 3 ст.л. мускатного порошку в 1 склянці кунжутного масла. Трохи нагрів суміш її слід втирати в уражену область кілька разів на день.
12. Гімнастика
При всіх способах боротьби з хворобливим станом під назвою ішіалгія, найкращим засобом проти цієї недуги є профілактична гімнастика. Існує просте, але в той же час ефективна вправа, яке зміцнює черевний прес і м’язи спини, допомагаючи швидкому відновленню і попереджаючи рецидиви радикуліту.
Для вправи запобігає ішіас, ляжте спиною на підлогу і витягніть вперед ноги. Тримаючи корпус розслабленим, підніміть вгору праву ногу, зігнувши її в коліні. Обхопіть руками коліно і потягніть його до грудей, наскільки це можливо. Головне, щоб згинання не викликало дискомфорту і больових відчуттів. Затримайтеся в такому положенні на 20 секунд, після чого поверніться у вихідне положення. Повторіть вправу з іншою ногою. Так, чергуючи ноги, зробіть 5-7 повторів, а в кінці виконайте те ж вправу одночасно двома ногами 3-5 разів. Головне пам’ятайте, що в періоди запалень сідничного нерва такі вправи протипоказані. Дочекайтеся ремісії і займайтеся собі на благо. Міцного вам здоров’я!
Поділіться з друзями: