Користь і шкода хліба для здоров’я

З давніх-давен хліб для російської людини був символом життєвого благополуччя. Звичай росіян вітати хлібом-сіллю дорогих і шанованих людей, молодят, почесних гостей сягає в далеке минуле. Про хліб складено безліч прекрасних прислів’їв і чудових пісень, про історію хліба можна написати не одну книгу.
Але останнім часом стали досить часто обговорювати користь і шкоду хліба, деякі навіть радять виключити цей продукт зі свого раціону харчування. Справа в тому, що всі зернові культури, включаючи пшеницю, містять необхідні для життєдіяльності людини корисні речовини в оболонці зерна і його зародку. Ми вважаємо за краще хліб, випечений з вищих сортів борошна, але в процесі сучасної обробки зерна найцінніша його частину потрапляє у відходи. У підсумку залишається тільки внутрішня частина зерна, що складається з крохмалю і зайвих калорій, що сприяють накопиченню в організмі зайвий жир і не володіють абсолютно ніякої життєвої силою. В результаті через надмірне вживання білого хліба, виготовленого з борошна вищого гатунку, виникають і розвиваються численні хвороби, що є важливим аргументом при розгляді питання користі і шкоди хліба. Звичка постійно вживати білий хліб може привести до ендокринних, шлунково-кишковим, серцево-судинних і навіть онкологічних захворювань.
Звичайно, необхідно вміти правильно вибирати хліб. Зовсім недавно на прилавках наших булочних продавався «сірий» хліб з борошна другого сорту. Він був значно корисніше білого хліба, бо випікався з додаванням житнього борошна, повільніше засвоювався організмом, на здоров’я шкідливого впливу не чинив. На жаль, хліб з додаванням житнього борошна зник з продажу через відсутність попиту. Хліб сприяє підвищенню апетиту, володіє багатьма корисними властивостями бездріжджовий хліб на хмільний заквасці. Він не тільки має протизапальну і відхаркувальну дію, але і служить легким снодійним. Чорний хліб значно корисніший за білий, адже чим грубіше помел, тим більше зберігаються необхідні для людини вітаміни і мінерали. А найкориснішим вважається хліб з висівками. Висівки виключно ефективно забезпечують організм клітковиною, сприяють зміцненню імунітету, поглинають різні алергени. Люди, що вживають хліб з висівками, як правило, не набирають зайвих кілограмів, не страждають ожирінням. Останнім часом з’явилися сорти хліба з додаванням, як висівок, так і уламків зерен. До них можна віднести барвіхінскій, білково-отрубяной, докторський сорти.
Також, користь і шкода хліба необхідно розглянути з позиції основних правил його вживання. По-перше, виключно важлива сумісність хліба з іншими продуктами харчування. Зараз навіть у багатьох кафе і ресторанах відвідувачів запитують, чи подавати їм хліб. Не рекомендується поєднувати хлібобулочні вироби з жирними продуктами, бульйони, рибу, морепродукти, сало краще вживати з чорним хлібом, овочі можна їсти з будь-якими різновидами хліба, а м’ясо або картопля взагалі можуть обійтися без додавання хліба. Крім того, необхідно ретельно пережовувати хліб, не поспішати його проковтнути. Інакше швидко проковтнула, хліб сприяє появі бродіння в кишечнику, спучування живота. Ніколи не вживайте запліснявілі шматки хліба. Опинившись в організмі, спори цвілі можуть викликати харчове отруєння, складні захворювання органів дихання і крові.
Про користь і шкоду хліба сперечаються багато, але незаперечним залишається факт, що хліб зберігає і підтримує наше здоров’я. З хлібом завжди благополуччя і достаток!
Поділіться з друзями: