Помірне багатоводдя при вагітності

Многоводием називають патологічний стан під час вагітності, при якому кількість навколоплідних вод в амніотичної площині перевищує встановлену норму. Значення навколоплідних вод для виношуваної плода важко переоцінити. Саме вони беруть участь в обміні речовин, і навіть є джерелом білка для плода, захищають його від механічного впливу, захищають пуповину від передавливания, підтримують постійну температуру і забезпечують дитині, що знаходиться в утробі матері, свободу пересування.
Навколоплідні води постійно знаходяться в русі і систематично оновлюються. З плином терміну вагітності зростає і норма навколоплідних вод. Так, якщо до 10 тижнів їх обсяг дорівнює 30мл, а до 14 тижнях — 100мл, то до 38-39 тижня вагітності — 1-1,5 л. При перевищенні норми навколоплідних вод є всі підстави говорити про многоводии. За класифікацією даний стан підрозділяється на гостре і помірне багатоводдя при вагітності.
Будь-яке надмірне накопичення навколоплідних вод, що перевищує 1,5 л при доношеною вагітності, називається многоводием. Якщо гостре багатоводдя # 8212; явище досить рідкісне і зустрічається не частіше ніж в одному з 300 випадків, то помірне багатоводдя спостерігається у кожної десятої жінки «в положенні».
Причинами формування многоводия стають;
- токсикози на другій половині вагітності;
- порушення розвитку центральної нервової системи ембріона;
- гострі хронічні захворювання матері (серцево-судинні, захворювання нирок, цукровий діабет);
- недорозвинення шлунково-кишкового тракту у ембріона, що заважає заковтувати навколоплідної рідини;
- порушення стану плаценти;
- спадкові захворювання плода;
- внутрішньоутробне інфікування плода;
- резус-несумісність крові у матері і плоду;
- порушення всмоктування плодових оболонок;
- ідіопатичне многоводие (у випадках, коли причини його виникнення не встановлені).
Розглянемо детально і види многоводия. Гостре багатоводдя вважається вкрай важким станом, благо, зустрічається воно дуже рідко. При цьому виді многоводия обсяг навколоплідних вод досягає критичної величини всього за кілька днів, що викликає у жінки болі в животі, стан постійної тривоги, набряки, задишку, і закінчується, найчастіше, передчасними пологами, мертвонародження, викиднями, або ж, народженням дитини з серйозними дефектами розвитку.
Помірне багатоводдя при вагітності характеризується поступовим наростанням навколоплідних вод, що часто протікає непомітно для жінки. Тенденція до багатоводдя часто з’являється досить рано, приблизно в 16 тижнів, що відзначає лікар вже на першому ультразвуковому дослідженні. Однак лікар-гінеколог і без УЗД здатний визначити дану патологію. Дно матки в цьому випадку на 3 см вище, ніж зазвичай в цей період вагітності, частини плода погано прощупуються, плід занадто рухливий, але серцебиття прослуховується насилу.
Крім встановлення діагнозу «багатоводдя», лікар, за допомогою різних методик, визначає кількість навколоплідної рідини, швидкість кровотоку в плаценті, а також в пуповині. При виявленні багатоводдя плід обстежують методом кардіотокографії.
Лікувати цю патологію незалежно від виду потрібно обов’язково. Навіть помірне багатоводдя при вагітності може призвести до появи на світ малюка з порушенням у розвитку тих чи інших органів. Найчастіше страждає центральна нервова система, адже при помірному багатоводді, найчастіше, порушується плацентарний кровообіг, а значить, головний мозок дитини не отримує кисень в достатній кількості.
Велике значення при лікуванні має причина формування многоводия і способи її усунення. Вже після цього вагітній жінці призначають антибіотики як профілактику внутрішньоутробної інфекції, загальнозміцнюючі і сечогінні лікарські препарати. Для захисту плода жінці призначають препарати, які відновлюють матково-плацентарний кровотік. У деяких випадках, при наростанні навколоплідної рідини, її видаляють за допомогою катетера, введеного в амніон.
Пологи при помірному багатоводді теж мають особливості. Найчастіше, вони починаються раніше терміну і характеризуються передчасним вилиттям навколоплідних вод. Такі пологи супроводжуються первинної або ж вторинної слабкістю родової діяльності. Якщо при початку пологів води не відійшли, то лікар розкриває плодовий міхур збоку, не видаляючи при цьому руку з піхви, щоб попередити випадання ручки плода або пуповини.
Для попередження формування многоводия, жінці необхідно трепетно ставитися до свого здоров’я, вчасно виявити і лікувати всі захворювання, здатні привести до даної патології. А для цього необхідно регулярно відвідувати свого акушера-гінеколога. Бережіть себе і своїх дітей!
Поділіться з друзями: