Санація родових шляхів перед пологами

Санацією називається спеціальна процедура очищення родових шляхів для підготовки їх до пологів. Призначається вона породіллям для того, щоб запобігти потраплянню інфекції в очі, вуха, рот і ніс дитини при його народженні. Крім того, санація дозволяє породіллі уникнути запалення, запобігши розвиток висхідної інфекції.
Ще зовсім недавно у лікарів-акушерів був принцип, призначати санацію кожної породіллі. Пояснювалося це величезною кількістю вогнищ інфекцій у жінок, які народжують, а також частим зараженням новонароджених. Правда, поголовна санація не приносила потрібного результату. Проведені дослідження показали, що абсолютна стерильність піхви може викликати серйозні наслідки. Беручи протимікробні засоби при санації, у жінки порушується нормальна мікрофлора, при якій гинуть біфідобактерії. Утворилися «порожні місця» займаються понад життєстійкими представниками мікрофлори, що знижує імунітет жінки. А це, в свою чергу, призводить до ускладнень при пологах, а також в післяпологовий період.
Новий підхід до вирішення даної проблеми передбачає проведення діагностики. І лише при наявності вогнища інфекції варто призначати лікування протимікробними препаратами, з контролем стану мікрофлори піхви. Простіше кажучи, коли у породіллі все в порядку зі здоров’ям, проведення санації небажано, і більш того, небезпечно. Якщо ж інфекція в піхву була виявлена, в цьому випадку санація необхідна.
Проводиться санація протягом 3-х тижнів, починаючи з 36-го тижня. Після, на 39-му тижні жінка робить перерву, і якщо пологи не наступили, проводиться ще один тиждень санації, така ж, як 3-й тиждень. Принцип санації при цьому такий: породілля повинна приймати 2 різних антисептика протягом перших 2-х тижнів, вбиваючи при цьому «погані» мікроорганізми. Але разом з патогенними збудниками інфекції винищується і нормальна мікрофлора піхви. Для відновлення на 3-му тижні разом з антисептиками застосовують і засоби для відновлення мікрофлори, якщо немає кольпіту. Якщо ж після другого тижня санації у жінки посилюються виділення, то їй призначають вагінальні свічки. Потрібно також враховувати, що певний антисептик може підходити не всім, тому, якщо на антисептик виникає алергічна реакція, його потрібно замінити іншим.
Практично ж санація перед пологами є щоденне підмивання (але ні в якому разі не спринцювання), антисептичними травами, такими як шавлія, ромашка, звіробій, кора дуба. Жінці призначаються два антисептичних засоби з наступного списку: мирамистин, водний розчин хлоргексидину, бальзам Вітаон, бальзам Шостаковского (Вінілін), розчин хлорофілу, Елімінатори або крем «Малавтілін». Застосовуються ці кошти шляхом нанесення антисептика на тампон, з прикладанням на ніч. Причому, перший тиждень призначаються тампони з одним антисептиком, а на другий тиждень # 8212; з іншим.
Що стосується третього тижня санації перед пологами, тут можуть бути варіанти. Наприклад, якщо жінку нічого не турбує і виділень не спостерігається, то потрібно використовувати тампони з біфідокефір або лактобактерин, а також з таким кисломолочним продуктом як напій «Евіта», які нормалізують мікрофлору. Якщо ж у жінки з’явилася молочниця, то на третьому тижні потрібно користуватися свічками, припустимо зністатин.
Хочеться сказати, що призначення жінки перед пологами но-шпи, а також свічок з беладони мають під собою мету розм’якшити піхву перед пологами, але ставлення до санації це не має.
Поділіться з друзями: